Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekordy ze světa zvířat

18. 8. 2010

Největší

·         Největší živočich (savec) je pletvák obrovský. Váží 160 tun a jeho délka přesahuje 30 metrů.

·         Největší žijící pták je pštros dvoupsrtý, který může být vysoký až 2,5m a vážit 150kg!

·         Z ještěrů je největší varan komodský

·         Největší medúzou je Cyanea capillata arctica, kterou najdeme v severním Atlantiku. Jedna taková vylovená měla průměr zvonu asi 2,3 m a žhavá vlákna dlouhá 36,5 m.

·         Nejvyššími zvířaty jsou žirafy. Ty se mohou na svět dívat i z výšky 6 metrů.

·         Nejdelší žížala Microchaetus rappi byla nalezena v Africe (rok 1937). Byla dlouhá 6,7m!

·         Největší kůň Mamut se narodil roku 1846 v Anglii, ve čtyřech letech byl vysoký 2,2 m a vážil 1524 kg.

 

Nejmenší

·         Nejmenší kůň je v Guinessově knize rekordů uvedena klisna Black Beauty, jež byla vysoká 47 cm a vážila 18,8 kg.

·         Nejmenším savcem je bělozubka nejmenší, jejíž délka i s ocáskem nepřesahuje 6,5 cm a váží pouhých 1,5g.

·         Nejmenší pták je kolibřík čmeláčí, vážící asi 1,6g.

·         Nejmenší rybka Paedocypris měří na délku 8 mm! Živí se planktonem, žije v rašeliništích a tropických močálech.

 

Největší části těla

·        Největší délku rohů má sudokopytník z podčeledi turů - arni (Bubalus arnee) žijící v Indii. Samec zastřelený v roce 1955 měl rohy dlouhé 424 cm, měřeno vnějším obloukem od špičky jednoho přes zahnutí rohu a přes čelo až po špičku druhého rohu.

·        Parohy jsou typickým znakem jelenovitých (Cervidae). Největší paroží má americký poddruh losa evropského - los aljašský (Alces alces gigas). Jeho neobvykle tvarované lopatovité paroží může být až 20 kg težké, výjimečně i těžší. Rozpětí paroží dosahuje od 160 cm do 200 cm. Rekordní délka parohů byla 199 cm a i s lebkou vážily 41 kg, což znamená, že bez lebky musely tyto parohy vážit asi 26-34 kg. Největší paroží vůbec, měl zřejmě pleistocenní jelen Megaloceros giganteus.

·        Nejdelší chlupy má pižmoň (Ovibos moschatus), který žije v chladných oblastech. Na krku a zadku mohou chlupy dorůstat až 90 cm. Na hřbetě jsou kratší.

·        Většinou přetrvává názor, že nejsilnější kůži mají nosorožci. Není tomu ale tak. Nosorožci mají totiž o 0,5 cm tenčí kůži než hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius), jehož kůže je silná 2,5 cm (místy až 3 cm). Hroší kůže je po vyschnutí natolik tvrdá, že se dříve používala k leštění nejtvrdšího nerostu na světě - diamantu. Slon má kůži silnou "pouhých" 1,8 cm.

·        Nejdelší kly mají sloni, přesněji sloni afričtí (Loxodonta africana). V době rozmachu obchodu se slonovinou se kly přesně měřily a vážily. Vnější oblouk největšího sloního klu měřil 3,48 m. Hmotnost obou klů tohoto slona byla rekordních 117,5 kg. Největšími kly vůbec, se mohli chlubit někteří srstnatí mamuti, jako např. Mammuthus trogontherii, který měl kly dlouhé až 5 m.

·        Počet zubů je u všech savců jedním z hlavních taxonomických znaků. Některé druhy však mohou být i bezzubé. Naopak nejvíce zubů (až 250) mají ozubení kytovci. Rekordmany v počtu zubů můžeme najít i mezi chudozubými. Pásovec velký (Priodontes maximus) může mít i 60-112 drobnějších zoubků.

·        Absolutně největší hmotnost savčího mozku má vorvaň. Jeho mozek váží v průměru 9,2 kg. Následují jej plejtvák myšok (7,2 kg) a slon (6,1 kg).

·        Nejsilnější vrstvu podkožního tuku má velryba grónská. Průměrná tloušťka tuku je 50 cm. Tlouštík... :)

·        V absolutním měřítku má největší uši slon jihoafrický - má i největší uši ze všech, jeden boltec váži až 84 kg a je ve svém nejširším bodu vzdálen od hlavy až 150 cm.

·        Jazyk žirafy masajské  (Giraffa camelopardalis tippelskirchi) je dlouhý 45-53 cm a žirafa je schopna si s ním i čistit oči.

 

Nejrychlejší

·        Nejrychlejším běžcem (na krátkou vzdálenost) je gepard, který v běhu dosahuje rychlosti 96 - 116km/h.

·        Nejrychlejší savec v běhu na dlouhé tratě je vidloroh americký, jenž trať dlouhou 1,6 km uběhne rychlostí 68 km/h.

·        Nejrychlejší pták je pštros (Struthio camelus) - při své váze 136kg vyvine rychlost i 72 km/h!

·        Je skoro neuvěřitelné, že plachetník (druh mečouna) dokáže ve vodě vyvinout větší rychlost než gepard na souši. Plachetníkovi naměřili rychlost 109 km/h.  Vynikajícimi mořskými sprintery jsou také mečouni makaira (92km/h) a makrela váhu (77km/h).

 

Nejpomalejší

·        Nejpomalejší živočich je lenochod tříprstý, jehož metabolismus je velmi pomalý. Po zemi se lenochod pohybuje rychlostí přibližně 1,8 - 2,4 m za minutu (tj. 0,11 - 0,16 km/h). Rychleji než na zemi se pohybuje ve větvích stromů - asi 0,4km/h.

 

Ostatní

·        Největší počet sleďů v jednom hejnu byl odhadnut na 3 miliardy.

·        Přeborníkem v kladení jiker je měsíčník svítivý, který klade 300miliónů jiker.

·        Mšice zelená: samička mívá kolem 40 potomků. Každý z nich po dvou týdnech může mít další potomky. Kdyby všichni tyto potomci zůstali na živu a dál se množili, dala by během sezóny jen jedna jediná samička život 1 560 000 000 000 000 000 000 000 jedincům.

Schopnosti

·        Vřešťani jsou patrně nejhlučnějšími suchozemskými savci. Samci mají rozšířené kostěné struktury na vrcholu průdušnice, které umožňují šíření až hrůzostrašný křiků, které připomínají několikanásobný štěkot psa až hýkání osla. Jejich křik může být slyšet i na 15km!

·        Největšími jedlíky jsou lev a tygr. Oba totiž po lovu dokážou spořádat až 35 kg potravy - maso včetně kostí. Když se takhle najedí, několik dní pak nežerou, ale jen odpočívají a tráví.

·        Rejsek je vzhledem ke své velikosti vůbec nejžravější zvíře. Má totiž velmi rychlý metabolismus a tak za den sežere několikanásobek své váhy. Jeho srdce dokonce tepe rychlostí 1200x/ min.

·        V celkovém množství potravy jsou na prvních místech kytovci. Například plejtvák obrovský za den pozře až 8 tun krilu - a to jsou jen 4% jeho váhy.

·        Nejvíce vypije velbloud jednohrbý. Ten dokáže žíznit i 4 dny. Poté během půl hodiny vypije až 130 litrů vody!

·        Nejméně pijí hlodavci, kteří žijí v pouštních oblastech. Zvláštností je, že pískomilové nepijí vůbec - veškerou vodu, kterou jejich tělo potřebuje, přijímají z potravy.

·        Australská medúza čtyřhranka zabije člověka během 30 sekund až 15 minut.

·        Jed japonského čtverzubce je 200 000 krát silnější, než je kurare, smrtelný jed, který se získává z rostlin a který se používá k výrobě šípů.

·        Nejjemnější čich projevuje v přírodě batolec duhový, který podle německých výzkumů z r. 1961 rozpozná pohlavní pach neoplodněné samičky na téměř neuvěřitelnou vzdálenost 11 km proti větru. Pach byl identifikován jako jeden z vyšších alkoholů (C16H29OH), z něhož má samička při sobě míně než 0,000 1 mg.

·        Nejbohatší slovní zásobu má andulka pojmenovaná Puck, jejíž majitelkou je Camille Jordanová z Petalumy ve Střední Americe. Její zásoba byla 31. ledna 1993 odhadnuta na 1 728 slov.

·        Pavučina patří k nejodolnějším materiálům na světě - je pětkrát silnější než ocel a o 30 procent pružnější než nylon. Kdyby bylo vlákno pavučiny silné jako tužka, zastavilo by i profi americkou stíhačku.

 

ZDROJ: http://zvireci-rekordy.wz.cz/